freepik.com

Seler naciowy nie jest popularnym warzywem w naszej kuchni. Natomiast w ostatnim czasie powstał trend picia soku z selera. Na YouTubie już na pierwszej stronie po wpisaniu „seler naciowy” możemy zauważyć nagłówki typu „Pij sok z selera codziennie przez 7 dni” „Piła sok z selera codziennie na czczo” i tak dalej. Spotkać się można również z takimi teoriami, że wpływa na polepszenie kondycji cery trądzikowej – jak jest naprawdę?


Jak już wspomniałam na samym początku, seler naciowy niezbyt często jest faworyzowany w kuchni – a szkoda! Seler naciowy jest niskokaloryczny (100g produktu to zaledwie 7 kcal!), a do tego gęsto odżywczy! Zawiera B-karoten – czyli prekursor witaminy A (zapobiega starzeniu się skóry), witaminę K (zapewnia dobre krążenie krwi – wspomaga dotlenienie organizmu, a tym samym zmniejsza poziom stresu. (przewlekły stres może nasilać objawy trądziku) oraz kwas foliowy. Ponadto szereg innych kluczowych mikroelementów, w tym potasu (zapobiega obrzękom), witaminy C i manganu.

Nawodnienie

Nie od dziś wiadomo, że aby zachować zdrową i promienną skórę, należy ją odpowiednio nawilżać nie tylko od zewnątrz, również od wewnątrz. Oprócz picia wody możemy dołączyć również do płynów – sok z selera. Świetnie nawadnia, gdyż w 100 gramach produktu –  woda stanowi aż 95 gram! – Niektórzy zalecają pić sok z selera na czczo, nie jest to jednak konieczne, można go spożywać między posiłkami.

Działanie przeciwzapalne

Obecność flawonoidów w selerze wykazuje silne działanie antyoksydacyjne, co wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych w organizmie, a jak wiadomo, stany zapalne mogą nasilać występowanie zmian trądzikowych.

Witamina C

Zawarta w selerze witamina C wpłynie pozytywnie na likwidację przebarwień skóry. Wspomaga syntezę kolagenu, a co za tym idzie, poprawia jędrność i sprężystość skóry.


Nie tylko sok z selera

Selera można wykorzystać również w sałatkach, na surowo z dipami (np. hummusem), w zupach, w kotlecikach, naleśnikach i tak dalej.

Na tej stronie znajdziecie inspiracje na dania z zastosowaniem selera naciowego:

Kto powinien uważać na sok z selera?

Z pewnością alergicy. Jeśli zauważyliście u siebie działania niepożądane jak: swędzenie, obrzęk, czy pokrzywka – przerwijcie stosowanie i skonsultujcie to z lekarzem.

A także: osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe oraz leki obniżające ciśnienie krwi.


Podsumowanie:

Sok z selera możemy potraktować jako superfoods. Jednakże nie traktujmy go jako magiczny eliksir na trądzik, tylko jako pomoc w walce z niedoskonałościami. Warto pamiętać, że sam sok z pewnością nie zastąpi również dobrze zbilansowanej i różnorodnej diety, która dostarczy organizmowi wszystkich niezbędnych składników mineralnych oraz witamin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *