Informacji na temat pielęgnacji oraz doboru kosmetyków odpowiedniej dla cery trądzikowej jest dosyć sporo. Często osoby borykające się z tym problemem wypróbowują na sobie niezliczoną ilość kosmetyków, nie zawsze jednak kończy się to zamierzonym efektem. Dzisiaj przybliżymy temat kosmetyków do pielęgnacji cery trądzikowej oraz składników, których powinniśmy między innymi unikać. Pomoże nam w tym wykwalifikowany kosmetolog Karolina Dziura z kosmetologika.pl

Karolino, często możemy zauważyć na półkach drogeryjnych, czy też w reklamach kosmetyki polecane stricte dla cery trądzikowej. Czy faktycznie są one odpowiednie dla skóry trądzikowej, czy to tylko kolejny chwyt marketingowy?

Karolina: Ciężko tutaj generalizować, część kosmetyków reklamowana jako te do cery trądzikowej zawiera substancję, które działają wysuszająco i w tym aspekcie mogą być niekorzystne dla skóry trądzikowej, która jest przede wszystkim skórą wrażliwą i powinnyśmy zadbać o jej odpowiednie nawilżenie, aby nie zaburzyć warstwy hydrolipidowej (zewnętrznej warstwy chroniącej skórę m.in. przed działaniem czynników środowiskowych i utratą wody).

Jako dietetyk uczę świadomości żywieniowej poprzez sprawdzanie składów produktów i eliminowaniu tych, które wpływają negatywnie na nasze zdrowie. Czy w swojej praktyce kosmetologicznej uczysz swoich pacjentów doboru kosmetyków i sprawdzania ich składów?

Karolina: Dokładnie edukacja jest bardzo ważna! Wśród swoich pacjentów staram się budować świadomość, że na skórę ma wpływ wiele czynników, a to że jakiś produkt pomógł Twojej mamie, siostrze nie znaczy, że jest odpowiedni dla Ciebie. Dobór kosmetyków do aktualnych problemów i potrzeb skóry stanowi nieodłączny element każdej terapii. Co do sprawdzania składów kosmetyków obecnie jest to bardzo ułatwione, można skorzystać z aplikacji, która automatycznie je analizuje.

Jakich składników w kosmetykach powinny unikać osoby z trądzikiem? Jakie mogą nieść za sobą konsekwencje ich stosowanie?

Karolina: Tak osoby cierpiące na trądzik zdecydowanie powinny unikać w kosmetykach substancji komedogennych, czyli takich, które powodują „zatkanie” porów skóry, czego efektem będą wypryski w postaci podskórnych grudek, zaskórników otwartych (czarnych kropek) i zaskórników zamkniętych (białe punkciki).  Oczywiście te zmiany nie powstają od razu, lecz po czasie stosowania kosmetyku. Do grupy takich substancji należą:

  • Lanolina (Acetylated Lanolin, Acetylated Lanolin Alcohol, PEG 16 Lanolin),
  • Wazelina,
  • Parafina (paraffinum liquidum, mineral oil, petrolatum, parafin),
  • Oleje naturalne (np. Almond Oil, Avocado Oil, Cocoa Butter, Coconut Butter, Coconut Oil, Corn Oil, Wheat Germ, Sulfated Castor Oil, Soybean Oil),
  • Kwasy tłuszczowe (Ethylhexyl Palmitate, Isodecyl Oleate, Isopropyl Isostearate, Isopropyl Linoleate, Isopropyl Myristate, Isopropyl Palmitate, Isostearyl Isostearate, Lauric Acid, Myristyl Myristate, Butyl Stearate, Oleic Acid, Laureth-4, Oleth-3 i wiele innych kwasów tłuszczowych i ich pochodnych), Sylikony,
  • i wiele innych  np. Cetearyl Alcohol, Isocetyl Stearate, Octyl Stearate, Propylene Glycol, Octyl Palmitate, Sodium Lauryl Sulfate.
Czy kosmetyki z kwasami to dobry pomysł, jeśli występują u nas stany zapalne na twarzy?

Karolina: Tak zazwyczaj kwasy to bardzo dobry pomysł w leczeniu trądziku. Przede wszystkim musimy wykluczyć wszystkie przeciwskazania, uwzględnić głębokość złuszczania i porę roku oraz bezwzględnie codziennie używać kremu z filtrem. Peelingi chemiczne, popularnie nazywane kwasami, uwrażliwiają naszą skórę na działanie promieni słonecznych, co za tym idzie, mogą na niej pojawiać się przebarwienia.

Co ciekawe peelingi chemiczne działają wielopoziomowo. W zależności od użytego preparatu mogą łagodzić zmiany zapalne, wpływać na regulację wydzielina sebum, poprawiać działanie bariery skórno-naskórkowej, oraz działać antyaging.

Kwasy w zależności od stężenia i pH produktu dostępne są w kosmetykach dla profesjonalistów lub jako jeden ze składników aktywnych w kremach serum, tonikach.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja poranna oraz wieczorna (krok po kroku)? Czy mogłabyś polecić jakieś sprawdzone kosmetyki do cery problematycznej? Wiadomo, że każda cera jest inna, to co komuś służy, drugiej osoby niekoniecznie musi, ale może jest jakiś wspólny mianownik?

Karolina: Rano należy oczyścić skórę z sebum resztek kosmetyków za pomocą żelu lub pianki. Wytrzeć jednorazowym ręczniczkiem (ważne, żeby nie używać swojego ręcznika kąpielowego do wycierania twarzy). Następnie opcjonalnie w zależności od potrzeb skóry możemy nałożyć tonik i/lub serum ze składnikami aktywnymi dopasowanymi do potrzeb skóry. Pod koniec nakładamy krem nawilżający i krem z filtrem.

Wieczorem wykonujemy demakijaż np. za pomocą płynu do demakijażu. Następnie oczyszczamy skórę za pomocą pianki lub żelu. I tak samo w zależności od potrzeb możemy użyć toniku następnie serum i kremu.

Mogę na pewno polecić składniki i działanie jakich szukać borykając się z trądzikiem:

  • Przeciwzapalne: Kwas azelainowy, Witamina C, Dysmutaza ponadtlenkowa, Glutation, Witaminy z grupy B, Wyciągi roślinne (oczar, aloes, lawenda, owies)
  • Antybakteryjne:  Kwas salicylowy, Kwas migdałowy,Kwas azelainowy
  • Regenerujące i nawilżające: NNKT (kwas linolnowy, linolowy): Skwalen, Ceramidy

Produkty warte uwagi to na pewno te od mesoestetic, dermomedica, Sesderma i Bielenda Supermelab.

Zdaje mi się, że częściej mówimy o kobiecej pielęgnacji cery problematycznej, a jednak u mężczyzn ta dolegliwość również się pojawia. Czy dla pacjentów płci męskiej polecasz również te same produkty, co dla kobiet?

Karolina: Oczywiście, że tak, powiem więcej, zazwyczaj, gdy się pojawia, ma zdecydowanie cięższy przebieg. Polecam produkty, które będą odpowiednie do aktualnej potrzeby skóry. Jeśli masz dużo stanów zapalnych, wybierz te produkty, które złagodzą stan zapalny itd.

Czy jest jeszcze coś, co chciałabyś dodać apropo kosmetyków i pielęgnacji?

Karolina: Dziewczyny i Chłopaki nie podawajcie się! Skóra to narząd taki sam jak trzustka czy jelita. Jeśli mamy z nią problem musimy ją leczyć, nie chodzi tylko o kwestię wizualne, ale o wasze zdrowie. Najważniejsze to znaleźć przyczynę powstawania zmian i podjąć odpowiednie leczenie, włączyć pielęgnację, czasem nawet i suplementację.

Dziękuję Ci serdecznie za udzielenie wywiadu!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat pielęgnacji skóry, to zapraszam Was do obserwowania profilu Karoliny:

@kosmetologikapl

oraz strony internetowej:

www.kosmetologika.pl


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *