unsplash.com

Czym są zasoby psychoenergetyczne? 

Pewnie nie raz doskwierało Ci uczucie wypalenia, zmęczenia psychicznego, kiedy ciało mogło jeszcze działać, ale głowa mówiła dość?

Bardzo możliwe, że był to moment wyczerpania Twoich zasobów psychoenergetycznych. Zapewne to pojęcie może brzmieć dość kosmicznie. Choć niewykluczone, że kiedyś obiło Ci się o uszy, szczególnie jeśli śledzisz psychodietetyczne treści w Internecie. Dzisiaj zapraszam Cię do przeczytania artykułu, w którym wyjaśnię czym są zasoby psychoenergetyczne i jak nimi dysponować.  

Zazwyczaj, gdy chcemy się za coś zabrać potrzebujemy pewnych zasobów, aby zrealizować nasz cel – zasobów czasowych, wiedzy, finansowych… I dobrze jest oszacować ich ilość zanim przystąpimy do realizacji, jednak niestety często zapominamy lub nawet nie jesteśmy świadomi, jak potrzebne są nam zasoby psychoenergetyczne – najprościej mówiąc jest to nasza energia do działania, która magazynowana jest w mózgu. Można nazwać je wręcz siłami psychicznymi, dzięki którym jesteśmy w stanie wykonywać wiele czynności każdego dnia. 

Jak odpoczynek i zmęczenie wpływają na Twoje zasoby?

Niektóre zachowania wykonujemy automatycznie i nie wymagają wkładu energii ani zużywania zasobów psychoenergetycznych. Jednak wiele działań, które podejmujemy na co dzień wymusza ich wykorzystywanie. Mówimy tu szczególnie o sytuacjach, które wymagają naszego skupienia, intensywnego myślenia i zaangażowania umysłowego. Gdy jesteś wypoczęty, a Twoje zasoby są dostępne, łatwiej jest się skoncentrować, podjąć nowe działania, czy realizować pomysły. Natomiast, gdy jesteś zmęczony i bierzesz za dużo obowiązków na swoje barki Twoje tempo pracy spada, wszystko przychodzi jakoś trudniej i w zasadzie wszystko może Cię dekoncentrować.  

Zasoby psychoenergetyczne zużywają się podczas pracy, nauki, ale także w stresujących i trudnych emocjonalnie sytuacjach np. podczas kłótni z kimś bliskim, rozmowy o pracę, remontu czy nawet podczas treningu, gdy musimy się skoncentrować na prawidłowym wykonywaniu ruchów, kontrolowaniu pracy przepony i napięciu mięśni. Dlatego też po cięższym okresie w pracy, po awanturze z partnerem, czy podczas przeprowadzki do innego miejsca, możesz odczuwać zmęczenie porównywalne do przebiegnięcia półmaratonu. Mózg też się męczy, nie tylko mięśnie! I tak samo potrzebuje odpoczynku. A im więcej energochłonnych działań podejmujesz i im więcej myśli zajmuje Twoją głowę, tym bardziej jest on przeciążony. 

Niestety zasoby psychoenergetyczne jest dość łatwo wyczerpać, szczególnie w dobie, gdzie wszystko chcemy robić wszystko jak najszybciej, jak najwięcej i najlepiej, a tempo życia jest bardzo intensywne… 

Naładuj baterie

Dobra wiadomość jest taka, że zasobami psychoenergetycznymi, możesz poniekąd zarządzać, poprzez decydowanie na co i ile ich przeznaczasz. Możesz też je uzupełniać, stąd też zapewne wzięło się powiedzenie “ładowanie baterii”.


Co możesz więc zrobić, aby lepiej dysponować swoimi zasobami? 

  • Przejrzyj swoje obowiązki i zadania, zastanów się, które są Twoim priorytetem, a z których możesz zrezygnować lub przynajmniej trochę odpuścić. 
  • Nawiązując do punktu wyżej-staraj się nie brać za dużo obowiązków na raz. 
  • Planuj też swój odpoczynek! Bo to właśnie podczas odpoczynku ładujesz swoje zasoby, znajduj czas na przyjemności 
  • Wysypiaj się!! Zadbaj o higienę snu, staraj się ograniczyć patrzenie na światło niebieskie (laptop, smartfon, telewizja) przed snem 
  • Kiedy czujesz, że wszystko Cię przytłacza i już nie dajesz rady… Odpuść choć na chwilę, wyjdź na spacer, porozmawiaj z kimś bliskim, zrób sobie drzemkę. Nawet taki chwilowy reset, może dużo zdziałać. 

Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Uwierz, gdy rozłożysz swoje zadania w czasie i zauważysz, które rzeczy, relacje, przedsięwzięcia pochłaniają za dużo Twojej energii i nauczysz się nimi zarządzać, będziesz bardziej efektywny i łatwiej będzie Ci osiągnąć balans. 

Autorka tekstu: Olga Bałachwiej

– dyplomowana dietetyczka, ukończyła studia z dietetyki klinicznej na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Autorka artykułu pt. “Dieta jako wsparcie farmakoterapii w chorobie Hashimoto” opublikowanego w Forum Zaburzeń Metabolicznych. Drugim obszarem jej zainteresowań jest psychodietetyka, szczególnie tematyka zaburzeń odżywiania.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *